Your Councillors by Division

| View Election Results - County Council Elections Thursday 6 May 2021|

The political composition of the Council is currently: 47 Conservative, 16 Residents' Associations/Independents, 14 Liberal Democrats, 2 Labour and 2 Green. There are 81 county councillors in total.

Details for each councillor can be found by clicking on their picture or name below. You can also use the Find my councillor link below to search for your local councillor by postcode.

| Leader of the Council | Chairman of the County Council | Cabinet Members | Political Balance of the 2021 Election | Previous Election Results |

More info: | Register of Interests | Members' Allowances | How to become a councillor | Privacy Notice for County Councillors | Making a Complaint about a County Councillor |

To find your councillor please use the below links:

 Addlestone

 Ash

 Ashford

 Ashtead


  • Chris Townsend

    Ashtead

    Ashtead Independent, working with Ashtead Residents

 Bagshot, Windlesham and Chobham

 Banstead, Woodmansterne & Chipstead


  • Luke Bennett

    Banstead, Woodmansterne & Chipstead

    Conservative

    Cabinet Member for Health

 Bookham and Fetcham West


  • Clare Curran

    Bookham and Fetcham West

    Conservative

    Cabinet Member for Children and Families

 Camberley East

 Camberley West

 Caterham Hill

 Caterham Valley

 Chertsey


  • Mark Nuti

    Chertsey

    Conservative

    Cabinet Member for Communities

 Cobham

 Cranleigh & Ewhurst

 Dorking Hills

 Dorking Rural


  • Helyn Clack

    Dorking Rural

    Conservative

    Chair of the Council

 Dorking South and the Holmwoods

 Earlswood and Reigate South

 East Molesey and Esher


  • Steve Bax

    East Molesey and Esher

    Conservative

    Deputy Cabinet Member to the Leader

 Egham

 Englefield Green


  • Marisa Heath

    Englefield Green

    Conservative

    Cabinet Member for Environment

 Epsom Town & Downs

 Epsom West

 Ewell

 Ewell Court, Auriol & Cuddington


  • Eber Kington

    Ewell Court, Auriol & Cuddington

    Residents Association

 Farnham Central

 Farnham North

 Farnham South

 Foxhills, Thorpe & Virginia Water

 Frimley Green and Mytchett

 Godalming North

 Godalming South, Milford & Witley


  • Paul Follows

    Godalming South, Milford & Witley

    Liberal Democrats

 Godstone

 Goldsworth East and Horsell Village

 Guildford East

 Guildford North

 Guildford South-East

 Guildford South-West

 Guildford West

 Haslemere

 Heatherside and Parkside


  • Edward Hawkins

    Heatherside and Parkside

    Conservative

    Deputy Cabinet Member for Property

 Hersham

 Hinchley Wood, Claygate and Oxshott


  • Mark Sugden

    Hinchley Wood, Claygate and Oxshott

    Conservative

 Horley East

 Horley West, Salfords & Sidlow


  • Andy Lynch

    Horley West, Salfords & Sidlow

    Conservative

 Horsleys

 Knaphill and Goldsworth West


  • Saj Hussain

    Knaphill and Goldsworth West

    Conservative

    Vice-Chair of the Council

 Laleham and Shepperton


  • Maureen Attewell

    Laleham and Shepperton

    Conservative

    Deputy Cabinet Member for Children and Lifelong Learning

 Leatherhead and Fetcham East


  • Tim Hall

    Leatherhead and Fetcham East

    Conservative

 Lightwater, West End and Bisley

 Lingfield

 Lower Sunbury and Halliford

 Merstham & Banstead South

 Nork & Tattenhams


  • Nick Harrison

    Nork & Tattenhams

    Nork and Tattenhams Residents' Association

 Oxted

 Redhill East

 Redhill West & Meadvale


  • Natalie Bramhall

    Redhill West & Meadvale

    Conservative

    Cabinet Member for Economic Development and Property

 Reigate

 Shalford


  • Matt Furniss

    Shalford

    Conservative

    Cabinet Member for Transport and Infrastructure

 Shere

 Staines

 Staines South and Ashford West

 Stanwell and Stanwell Moor

 Sunbury Common & Ashford Common

 Tadworth, Walton & Kingswood

 The Byfleets

 The Dittons


  • Nick Darby

    The Dittons

    Dittons and Weston Green Residents

    Residents' Association and Independent Group Leader

 Walton

 Walton South & Oatlands

 Warlingham


  • Becky Rush

    Warlingham

    Conservative

    Deputy Leader and Cabinet Member for Finance and Resources

 Waverley Eastern Villages


  • Kevin Deanus

    Waverley Eastern Villages

    Conservative

    Deputy Cabinet Member for Communities

 Waverley Western Villages

 West Ewell

 West Molesey

 Weybridge


  • Tim Oliver

    Weybridge

    Conservative

    Leader of the Council

 Woking North

 Woking South

 Woking South East

 Woking South West

 Woodham and New Haw

 Worplesdon